batak oyunu

Batak Oyunu Kuralları

Standart 52’lik iskambil kart destesi ile oynanan oyunların başında batak oyunu gelmektedir. 52 kartın bulunduğu deste içerisinde sinek, maça, karo ve kupa kart serileri bulunmaktadır. Kartlar büyükten küçüğe AS, PAPAZ, KIZ, VALE, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 olarak sıralanmaktadır. Bir çeşit zihinsel egzersiz oyunu olan batak, unutkanlık ve demans gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir. Strateji gerektirdiğinden dolayı batak oyunu kuralları iyi bilinmelidir. Ülkemizde yaygın olarak oynanan bu yetişkin oyunu, internet üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

Batak Oyunu Çeşitleri

Genel olarak 4 oyuncu üzerinden oynanan ve oldukça eğlenceli bir oyun olan batak oyunun 4 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar klasik batak oyunu, gömmeli batak oyunu, koz maça batak oyunu ve eşli batak oyunudur. Batak oyunu kuralları oynanan oyunun türüne göre farklılık göstermektedir.

Batak Oyunu Nasıl Oynanır

Klasik Batak oyunu bir destede bulunan 52 adet kâğıdın hepsinin 4 kişiye 13’er adet olmak üzere dağıtılmasıyla oynanır. Kart dağıtım yönü saat yönünün tersine doğrudur. Klasik batak oyunu kuralları içerisinde herkes elinde yer alan kâğıtlara göre en az 5 el almak üzere ihaleye girebilir. Diğer oyuncular ise elindeki kartın durumuna göre ihaleyi yükseltebilir veya pas geçebilir. Konuşulan ihale kadar el alınamaz ise girilen ihaleye batılmış demektir. Diğer oyunculara da aldığı el kadar puan yazılır.

Gömmeli batak oyunu 3 kişi ile oynanır. Eşli batak oyunu karşılıklı oturan ikişer kişilik iki grup ile oynanır. İhale en az 8 ile başlar. İhaleyi alan oyuncunun eşi elindeki kartları yere açar. Oyuncu istediği kart destesinden oyunu başlatır. Koz maça batak oyunu diğerlerine nazaran biraz daha farklıdır. Koz maça olduğundan dolayı herkes dağıtılan eline bakarak alabileceği kadar bir sayı belirtir. Keyifli zaman geçirmek için www.batakoyunu.net sitesi ile üyelik derdi ile uğraşmadan sevdiklerinizle batak oyununa erişim sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Batak Oyunu Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizde Batak Oyunu ve Batak Oyunu Nasıl Oynanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Batak Oyunu Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile sizlerde rakiplerinizi yenerek puanları kazana bilir. Kendinizi en iyi oyuncular listesinde göstere bilirsiniz. Batak Oyunları arasında popülerliğimizi korumaya devam ediyoruz.

Sitemap - İmage Sitemap

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.