Batak Oyunu

Batak Oyunu Çeşitleri

okey oyna

Batak oyunu genelde gençler ve orta yaşlı kimseler tarafından 52 kağıtla, en az 3 kişi tarafından oynanan oyundur. Bu oyunun 4 çeşidi vardır. Bunlar: eşli batak, klasik batak, koz maça batak, gömmeli batak olarak oynamaktadır.

Batak Nasıl Oynanır?

Batak oyunu genel olarak en az 3 kişi bir masa etrafında 52 kâğıtla oynanmaktadır. Batak oyunu çeşitleri masada önce kartların karıştırılıp, sonra adam başı on üç kâğıt dağıtılarak oyun başlamış olur. Oyunun başında belirlenen bir puan veya oyun sayısı belirlenerek oyunun kuralları çerçevesinde oyun oynanmaktadır. Oyuncular ellerinde bulunan kâğıtlardan en az 5 diyerek ihaleyi açarlar. Diğer oyuncular beşten yukarısını söylerler veya pas diyerek ihaleyi bitirirler. Batak oyunu çeşitleri bütününde ihalede sayıyı belirleyen oyuncu belirlediği sayıyı tutturamazsa o sayıda batar. Diğer oyuncular topladıkları sayı kadar puan alır ve yaz boz kağıdına kazanılan ya da kaybedilen puanlar yazılmaktadır. Bu böyle oyunda belirlenen oyun sayısı bitene kadar oyuncular arasında dönmektedir.

Batak Oyununda Kullanılan Stratejiler

Batak oyununda ihaleye girerken elinizde bulunan kâğıt destesinden en yüksek puanı alacak şekilde ihale sayısı belirlenmelidir. Batak oyunu çeşitleri için en önemli kanun koz saymaktır. Her desteden 13 tane olduğu unutulmamalıdır. Elinizde papaz varsa rakiplerinizin as attığını takip etmezseniz papazınız elinizden gider. Oyunu esnetmek önemlidir. Kozcu oyuna attığı kâğıdın rakamı üzerinde elinizde üç kağıt varsa bunların en küçüğünü atarak başka oyunlar içerisinden puan almak amaç olmaktadır. Eşli oyunlarda ortağınız ile kaş göz yaparak, alttan kâğıt alıp vererek oyunu kazanma hedeflenmiş olmaktadır. Oyunda ihaleye girerken minimum sayılarla giriş yapın, buda ihale sayısı tutturulması kolay olur ve batmadan kurtulunmuş olmaktadır. Bazen blöf yapıp ihalede yüksek sayı söyleyip, rakipleri daha yüksek sayı ile oyuna girmeleri amaçlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Batak Oyunu Canlı Oyna başlıklı makalemizde Batak Oyunu ve Batak Oyunu Canlı Oyna hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Batak Oyunu Sitesi


Kaliteli oyunumuz ile sizlerde rakiplerinizi yenerek puanları kazana bilir. Kendinizi en iyi oyuncular listesinde göstere bilirsiniz. Batak Oyunları arasında popülerliğimizi korumaya devam ediyoruz.

Tema destek : batak oyna

Sitemap - İmage Sitemap

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.